Mateřská škola Aš
Nohova 2201

Poprvé do MŠ

Poprvé do MŠ

Začátek docházky do školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý předškoláček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s "novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.

 

*  Zůstaňte s dítětem ve třídě
Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním v prvních dnech chvíli (10 minut) ve školce. Budete mu oporou a dáte mu pocit bezpečí.

*  Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ , nejlépe do 10.00 hodin, nebo do oběda.

*  Přibalte mu mazlíčka
Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školky svou oblíbenou hračku.

*  Používejte stejné rituály
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

*  Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

*  Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

*  Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku.

*  Komunikujte s učitelkou
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

*  Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte

*  Pozitivně je motivujte
Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.

 

 

 

 

 

Citová vazba

Pokud má dítě enormní citovou vazbu na některého člena rodiny (matka), bude lépe, když ho nějaký čas bude do školky ráno vodit někdo jiný – babička, strýc, sousedka … apod.

 

Poprvé v MŠ - co byste nikdy neměli dělat ...

 

*  Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.

*  Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.

*  Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.

*  Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.

*  Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

 

*  Poprvé v MŠ - co potřebuje dítě do MŠ - vše podepsané nesmazatelným fixem!

 

*  Přezůvky – ne s volnou patou – bezpečnost na schodech

*  oblečení do třídy (vhodné je takové, ve kterém se dítě cítí pohodlně, bez zbytečných ozdob, pásků, knoflíčků, pro mladší děti mít k dispozici náhradní prádlo)

*  oblečení na pobyt venku dle ročního období (doporučujeme náhradní oblečení i obuv pro děti na zahradě)

*  hygienické potřeby (papírové kapesníky do kapsičky na ven,   vlastní kelímek na pitný režim, vše podepsané nesmazatelným fixem)

*  Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí.